برای مشاهده نتایج کلید Enter و برای خروج کلید Esc را بفشارید.

قواعد تلفظ زبان انگلیسی

فرض کنید دو نفر از کنار شما عبور می کنند و در حال صحبت کردن به یک زبان خارجی هستند. شما حتی یک کلمه از صحبت های آن ها را متوجه نشدید ولی احساس می کنید که می دانید به چه زبانی صحبت می کردند. علت این امر ملودی و آهنگ منحصربفرد هر زبان است که در اصطلاح زبان شناسی به آن Intonation می گویند. تسلط بر این مقوله و کسب آن به عنوان یک مهارت تاثیر قابل توجهی بر نزدیک شدن گویش شما به یک انگلیسی زبان دارد. در این مقاله به بحث درباره قواعد تلفظ زبان انگلیسی می پردازیم.

تلفظ در زبان

آهنگ و موسیقی هر زبان Intonation آن نامیده می شود. ممکن است در مورد زبان مادری خود وقتی که به آن صحبت می کنید، حتی متوجه وجود این موزیک نشده باشید. و به احتمال فراوان هیچوقت در حال صحبت کردن زبان مادری به این وجهه از آن توجه نمی کنید. Intonation فرود و فراز صدای شما هنگام صحبت کردن است. و این فرود و فراز به اندازه خود کلمات در بیان و انتقال آنچه که می گویید اهمیت دارد. به همین دلیل هنگام یادگرفتن زبان انگلیسی علاوه بر آموختن اینگه ” چه بگویید ” مهم است که بیاموزید که آن را ” چگونه بگویید ” .

 

چگونه Intonation معنا را تغییر می دهد

استفاده از قواعد تلفظ زبان انگلیسی، البته بصورت صحیح، می تواند معنای کلمات شما را تغییر دهد. به صدای خود بعنوان یک ساز در موسیقی نگاه کنید. زمانی که صحبت می کنید، صدای شما بلند و آرام می شود. بر قسمت های مشخصی تاکید می کند و با نوت ها بالا و پایین می رود. نوت های صدای شما Pitch نامیده می شوند. تغییر در Pitch همان چیزی است که Intonation می نامیم.

به عنوان مثال : “How you doin?” که نوع گویش غیر رسمی “How are you doing?” است را در نظر بگیرید.

در حالت عادی این عبارت را با صدایی پایین تر از کلمه How شروع می کنید و به صدایی بالاتر در پایان ختم می کنید. این جمله در این آهنگ یک احوالپرسی ساده است.

حال اگر نوت شروع را با صدایی بالاتر روی کلمه How انتخاب کنید، در حال تاکید بر چگونگی حال شخص مقابل هستید. انگار که از پیش می دانید که حال او دچار تغییری شده است.

تلفظ انگلیسی

قواعد تلفظ زبان انگلیسی را می دانید؟

استفاده صحیح از Intonation می تواند بر مفهوم یک کلمه به تنهایی نیز تاثیر داشته باشد. بعنوان مثال کلمه “Really” را در نظر بگیرید. این کلمه می تواند بر حسب آهنگ بیان مفاهیم کاملا متفاوتی داشته باشد.

  • اگر با صدایی در حال فراز بیان کنید به مفهوم سورپرایز شدن شما است.
  • اگر با صدایی در حال فرود بیان کنید ناباوری شما نسبت به آنچه شنیده اید را می رساند.
  • و اگر با صدایی خنثی و بدون Pitch بیان شود می تواند تمسخر آمیز و انکار کننده باشد.

حالا فرض کنید که دوستتان به شما خبر برنده شدن خود در یک قرعه کشی را می دهد. و اولین کلمه ای که شما در جواب می گویید “Really” با حالتی سوالی است. اکنون می توانید تصور کنید که آهنگ صدای شما در گفتن همین یک کلمه چگونه احساس شما نسبت به خوشحالی دوستتان را منتقل می کند. اینجاست که قواعد تلفظ زبان انگلیسی می تواند بر روابط دوستانه شما نیز تاثیر داشته باشد!

یادگیری تلفظ زبان

الگوهای اصلی Intonation در انگلیسی

در گویش آمریکایی زبان انگلیسی دو الگوی اصلی برای Intonation وجود دارد.

  • الگوی در حال فرود : Falling
    در این الگو pitch صدای شما در پایان جمله در نقطه ای پایین تر نسبت به شروع جمله قرار می گیرد. این الگو در اکثر بیانات عادی روزمره و حتی سوالاتی که پاسخشان چیزی بیشتر از بله و خیر است استفاده می شود. چند نمونه را اینجا بشنوید. جمله اول سوالی و جمله دوم خبری موارد مورد نظر ما هستند.
  • الگوی در حال فراز : Rising
    در این الگو صدای شما در انتهای جمله از Pitch بالاتری برخوردار است. شما می توانید از این الگو برای نشان دادن هیجان و سورپرایز شدن از شنیدن یک مطلب، ابراز ناباوری خود نسبت به آنچه شنیده اید یا حتی برای بیان حس خشم استفاده کنید. در لینک قبلی ، جمله سوم که سوالی است بیانگر منظور ما از این الگو است.

در نظر داشته باشید که مثال ها و توضیحات ارائه شده در مورد الگوهای Rising و Falling موارد ساده شده به منظور انتقال بهتر مطلب بودند. حال که معنا و تاثیر این دو الگو بر جملات و عبارات را می دانید، می توانید با شخصی سازی آن ها و استفاده مکرر در گویش خود به تفاوت های مفهومی جملات در Intonation های مختلف پی ببرید. اگر قصد پیشرفت در زبان انگلیسی را دارید، در نظر داشته باشید که  قواعد تلفظ زبان انگلیسی فاکتوری تاثیر گذار است.